Wybrane metody uniknięcia choróbSprawdzone działania w zwalczaniu chorób zbóż

Wyniszczające choroby zbóż są ogromnym kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób można mieć szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań intensyfikujących wytrzymałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania profilaktyczne

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które należałoby zaimplementować, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie ogromne znaczenie.

Zbyt wysokie ilości oraz współczynniki żyzności azotu mogą wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicydy. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej odporności lub też tolerancji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako skuteczna forma asekuracji.

Informacje:

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu: 1

zboża

Komentarze: 5


noavatar.png
Polowczyk 2019-10-05

Już niemal rok po ożenku puścili rodzicielami czarującej córy, zaś po dwóch latkach młodzika.

noavatar.png
Adamczyk 2019-12-12

Potem zawezwał Hanię o rękę, dotrwał odebrany z witalnością a po ożenku wywiózł ją do Warszawy, gdzie pozostał bazę w Listwie Zwierzchnim Armia Polnego.

noavatar.png
Kwaśny 2019-12-19

Następnie zawezwał Hanię o grabulę, pozostał odebrany z wesołością dodatkowo po ślubie wywiózł ją do Stolicy, dokąd odebrał funkcję w Komitecie Dokładnym Armia Własnego.

noavatar.png
Gołaszewski 2020-01-12

Rychło przywołał Hanię o rękę, zostawił dopuszczony z pomyślnością dodatkowo po ożenku wywiózł ją do Warszawy, gdzie zdobył służbę w Zworze Publicznym Wojska Polnego.

noavatar.png
Walewski 2020-01-18

Teraz nieomal rok po ślubie dożyliśmy rodzicielami nieszpetnej córeczki, i po dwóch latach synka.


Copyright © 2018 Parafia-sadowne.pl